Anlaşmalı Boşanma

Anlaşmalı boşanma, tarafların belli bir protokol hazırlayıp rızalarını beyan ederek davayı açtıkları bir boşanma türüdür. Ama yine de her iki tarafın boşanmak istemesi anlaşmalı boşanma için yeterli bir sebep değildir. Anlaşmalı boşanma şartlarına uygun olup olmadığını anlamak, protokolü hazırlamak ve hukuki sürecin tüm diğer takiplerini yapmak boşanma avukatlarının görevleridir.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Protokolü, tarafların boşanma hakkındaki her türlü beyanı yaptıkları yazılı belgedir. Boşanmanın sebepleri ve sonrasındaki tüm düzenlemelerin yer aldığı bir belge olarak görmek de mümkündür. Her şeyden önce, anlaşmalı boşanabilmek için çiftlerin resmen minimum bir yıl evli kalmış olması gerekmektedir. Bir yıldan daha kısa süren evliliklerde hakim anlaşmalı boşanma talebini kabul etmeyecektir. Bir yıldan daha uzun süren evliliklerde çiftlerin karşılıklı boşanmak isteyebilirler. Birbirlerinden olacak talepleri kendi aralarında halletmiş olması durumunda anlaşmalı boşanma bir seçenek olarak görülebilir.  Eğer çocuk/çocuklar varsa, çocukların kimde kalacağı, diğer tarafın çocukları nerede, hangi şartlar altında, ne sıklıkla ve ne kadar süreliğine göreceği gibi konularda anlaşmaya varılmış olunmalı. Velayete ek olarak nafaka ve mal paylaşımı konusunda da çiftler anlaşmaya varmış olmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü’ne bunları eklemiş olmalılar. Anlaşmalı boşanma protokolünün boşanma avukatı nezaretinde oluşturulup her iki çiftin onayı ve imzasının alınmasıyla, anlaşmalı boşanma için mahkemeye müracaat etmek mümkündür.

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Sürer?

Anlaşmalı boşanma davaları genellikle diğer boşanma türlerine göre daha kısa sürer. Eğer anlaşmalı boşanma protokolü usulüne uygunsa ve çiftler her konuda bir mutabakata varmışsa, çiftlerin tek celsede boşanması mümkündür. Bazı ertelenmelerin olması durumunda ikinci hatta üçüncü celseye kalabilir ama genellikle anlaşmalı boşanmalar birkaç gün ile 2-3 ay arasındaki bir süre içerisinde halledilir. Yukarıda tekrar ettiğimiz gibi tüm prosedürlerin düzgün takip edilmesi durumunda tek celsede boşanma mümkündür.

Anlaşmalı boşanma her ne kadar daha kolay ve hızlı gibi görünse de, bu işin arka planında avukatların hummalı çalışmalarının olması bunun temel sebebidir. Bu yüzden anlaşmalı boşanma sürecinizin hızlı ve sancısız bir şekilde çözüme ulaşması için profesyonel bir boşanma avukatı ile çalışmak en doğru yoldur.

Boran&Üner Hukuk Bürosu olarak sizlere anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması, anlaşmalı boşanma davası dilekçesi yazılması, gerekli hukuki analizlerin yapılması ve yürütülmesi konusunda profesyonel destek sağlıyoruz. Unutmayın. Başarı ve güzel sonuçlar için disiplin şart. İstanbul En İyi Boşanma Avukatı.

Menü