Nafaka genellikle çalışan ve çocuklara bakmayan taraftan çocuğun velayetini alan tarafa ödenen aylık paradır. Nafakanın miktarı da farklı kriter ve faktörlere bağlı olarak belirlenir. Üç çeşit nafaka vardır ve bunlar tedbir, yoksulluk ve iştirak nafakalarıdır. Tedbir nafakası boşanma sürerken zor durumda kalacak olan tarafa verilen nafaka türüdür. İştirak nafakası çocuğun ihtiyaçları için ödenen nafakadır. Yoksulluk nafakasıysa boşanma sonrasında ekonomik seviyesi düşecek olan tarafa bağlanan nafaka türüdür.

Nafakanın miktarı’nı belirleyecek olan farklı faktörler olduğu gibi, nafaka miktarı yukarıda bahsettiğimiz nafaka türüne göre de değişiklik göstermektedir. Hem yoksulluk, hem tedbir hem de iştirak için nafaka talebi olması olasıdır. Mahkemenin bu talepleri kabul etmesi halinde de nafakaların sebep kombinasyonlarına göre nafaka miktarı artabilir.

Yoksulluk nafakası yerini yer yer maddi tazminata bırakabilir. Bu durumda yoksulluk nafakasının alınmaması veya miktarının düşük tutulması pekala olasıdır.

Açıkladığımız gibi nafakaların miktarları birçok farklı faktöre göre değişiyor olsa da, en verimli ve en adil kararı elde edebilmek için profesyonel, dürüst ve tecrübeli bir boşanma avukatıyla çalışmak sizlerin yararına olacaktır.

Menü