Velayet konusu boşanma eşiğindeki veya sürecindeki çiftlerin aklını en çok kurcalayan konulardan biridir. Çocuklu çiftlerin boşanmalarını yıllarca ertelemelerine ve huzursuz bir evlilik yürütmesine sebebiyet verebilecek ehemmiyette bir konudur. Anlaşmalı boşanma davalarında çocuğun velayetinin kimde olacağı, diğer ebeveynin çocuğu ne sıklıkla ve hangi şartlar altında görebileceği gibi konular protokolde yer alır. Bu yüzden mahkemede velayet üzerinde fazla durulmaz. Ancak tek taraflı boşanma davalarında ve çekişmeli boşanma davalarında durum bundan biraz daha farklıdır. Eğer çekişmeli boşanma davasında çiftler çocuğun velayeti konusunda herhangi bir uzlaşmaya varamamışsa ve her iki taraf da çocuğun veya çocukların kendinde kalmasını istiyorsa mahkeme birçok parametreyi göz önünde bulundurarak karar verir.

Mevzubahis velayet yani çocuğun geleceği ve refahı olduğunda, durum çok hassastır. Mahkemenin karar verirken göz önünde bulundurduğu birinci faktör çocuğun menfaatidir. Çocuğun rahat bir yaşam sürmesi, mümkünse mevcut sosyal ve eğitim hayatından kopmaması gibi şeyler düşünülür. Bu aşamalarda çocuğun kendi şahsi fikrine de bir pedagog eşliğinde başvurulabilir. Aynı şekilde çocuğun fikirlerinin dinlenmesi için mahkemeye davet edilmesi de söz konusu olabilir. Eşinin çocuğuna dayak attığı, darp ettiği veya farklı şekillerde fiziksel veya psikolojik olarak zulmettiğini iddia eden taraf bunları ispatlamakla yükümlüdür. Aksi takdirde bu iddiaların hepsi otomatik olarak bertaraf edilmiş sayılacak ve kabul edilmeyecektir.

Bu aşamada birazcık dedektiflik yapmak da gerekebilir. Ama her ne olursa olsun ispatların usulüne uygun şekilde elde edilmesi de çok önemlidir. Çünkü usulüne aykırı şekilde, insanların kişisel alanlarını ve mahremiyetlerini ihlal etmek suçtur.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, velayet gibi hassas bir konuda düzgün ve verimli şekilde savunma yapmak çok önemlidir. Karşı itham ve suçlamalar dozunu ve seviyesini aşmamalı ve isabetli ve ispatlanabilir olmalıdır. Bunun için de profesyonel ve tecrübeli bir aile avukatıyla çalışmak çok önemlidir.

Menü