Mahkeme bir çocuğun kimde kalacağı kararını verirken çocuğun üstün menfaatini ve refahını düşünerek hareket eder. Ama velayet bu demek değildir ki çocuk veya çocuklar maddi durumu daha iyi olan tarafa verilir. Küçük, anne sevgi, ilgi ve şefkatine hala muhtaç yaştaki çocuklar annesinin durumu çok kötü bile olsa annesine verilir. Aklı erecek yaştaki çocuklara mahkemenin fikirlerini sorması olasıdır. Çocuğun fikirleri belirleyici tek faktör olmasa da, davanın seyrini değiştirebilir.

Velayetin kesin bir karar olmadığını vurgulamakta yarar var. Yani karar karşı dava ile veya şartların değişmesi ile değişebilir. Boşanma davalarında hakimin vereceği velayet kararında çocukların yaşayacağı ortamın da etkisi bulunur. Örneğin çocuğun boşanma sonrası mevcut eğitimini sekteye uğratacak şekilde başka bir şehre taşınacak olması ya da birlikte yaşayacağı büyük anne dede gibi kişilerin çocuk üzerindeki tutum ve davranışları velayet kararı verilirken dikkat edilen konular arasında yer alır.

Sonuç olarak velayet kısmen esnek sayılabilecek bir konu olduğundan, uzman bir aile avukatı olmazsa olmazdır. Avukatınızın yapacağı analiz ve savunma ile ilgili kararı lehinize çevirmek çok daha kolay olacaktır.

Menü