Nafaka

Nafaka, sadece çocuğun ihtiyaçları ve masrafları için değil, çalışmayan bir anne için de verilir. Çocuk sayısı, çocukların yaşı ve ebeveynlerinin durumları değerlendirilerek bir nafaka belirlenir. Anlaşmalı boşanma davalarında çocuğun velayetinin kimde olacağı ve nafakanın miktarı, anlaşmalı boşanma protokolünde geçtiği için mahkemede bunlar üzerinde fazla durulmaz.

Anlaşmalı boşanmalarda nafakanın miktarı ve kime, ne için verileceği anlaşmalı boşanma protokolünde açıkça belirtilir. Her iki taraf da anlaşmaya vardığı için mahkemede bununla ilgili ayrıca bir karar çıkmaz. Ancak boşanma sonrasında nafakanın aksatılması, ödenmemesi, eksik gönderilmesi durumlarında nafakayı alan taraf avukatı ile görüşerek karşı bir dava açabilir ve durumu mahkemeye yeniden taşıyabilir.

Çekişmeli boşanma davalarında durum biraz daha karışıktır. Velayeti almak isteyen taraf buna ek olarak nafaka talebinde bulunabilir. Böyle bir talep de bulunmasa bile mahkeme ona nafaka bağlanmasına karar verebilir. (Çalışmayan/düşük gelirle çalışan anneye velayetin verilmesi gibi durumlarda) Yine aynı şekilde nafakanın ödenmesiyle ilgili sıkıntılarda mahkemeye bununla ilgili olarak başvurulabilir.

Nafaka davaları, boşanma sırasında veya sonrasında kendi başına büyük bir problem haline gelebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında atılacak adımları çok iyi bilmek gerekir. Durumun analizi ve konuya hakimiyet hayati önem taşır. Tecrübeli ve profesyonel bir avukatla çalışma gerekliliği de tam burada kendisini belli ediyor.

Nafaka Davalarında Avukat Seçimi

İnsanlar bu gibi davalarda çokça yapılan bazı hatalara düşebilirler. Kanunu bilen ve prosedüre hakim herhangi bir avukatın davanın altından kalkacağını düşünmek gibi. Ancak bu kesinlikle tek kriter değildir ve olmamalıdır. Alanında tecrübeli, durumu iyi analiz edebilen, her adımda sizi bilgilendiren ve işini severek yapan avukatlarla çalışmak hayati önem taşır.

Doğru avukatlarla çalışmak sizin sadece istediğiniz sonucu elde etmenizi değil, o sonucun sürekli olmasını da sağlayacaktır. Aynı zamanda dava sürecinin de sizin için sancılı değil rahat geçmesi mümkün olacaktır. Durumun analizini iyi yapan ve sizi düzenli olarak bilgilendirerek çalışan avukatlar sizi sonuca hızlı ve sağlıklı şekilde ulaştıracaklardır.

Menü