Çocukların velayetini alabilmek için bazı kriterler vardır. Çalışmayan anne olmak bu kriterleri kırmaz. Ancak çalışıyor olmak bunlar arasında kesin olarak yer almaz. Her ne kadar çocuğun üstün menfaati velayetteki öncelikli kriter olsa da, maddi durum bunun için kesin bir şart kabul edilemez. Özellikle anne ilgi ve şefkatine muhtaç küçük yaşlardaki çocuk veya çocukların velayetlerinin anneye verilmesi uygun olur. İşler de genelikle böyle işler. Çalışmayan Anne bile ona uygun bir nafakanın karşı taraftan kendisine bağlanması bunun için bir çözüm olarak kabul edilebilir.

Aklı eren çocuğun kendi şahsi fikri veya annesinin yanında kalmasını imkansız kılacak geçerli bazı kanıt veya iddialar ortaya çıkmadıkça çocuk yine annesinde kalabilir. Annenin çalışıyor olması bir gereklilik değildir. Karşı taraf bu durumda farklı tiplerde nafaka veya tazminatlar ödemek durumunda kalabilir.

Anlaşmalı boşanmalarda, bu tarz detaylar çiftler arasında uzlaşılmış olarak mahkemeye sunulduğu için üzerlerinde pek fazla durulmaz. Bu bahsettiğimiz senaryolar tek taraflı veya çekişmeli boşanma denen boşanma davalarında karşılaşılan durumlardır.

Menü